چای کوهی

چای کوهی: Stachys lavandulifolia

خانواده: Lamiaceae

مشخصات: چای کوهیگیاهی یکساله علفی و معطر است، این گیاه در بن چوبی، کوتاه، دارای ساقه‌های متعدد، کرک پوش، ایستاده یا خیزان و با طول 6 تا 25 سانتی‌متر، منشعب با شاخه‌های ساده، برخی بارور و گل دار، منتهی به گل آذین و عده‌ای کوتاه و عقیم است.  برگ‌ها به ابعاد ۸–۴ و۳۰–۱۵ میلی‌متر، پهن، دراز و خطی یا سرنیزه‌ای، در انتها مدور، کم و بیش پوشیده از کرک های بلند، کمی زبر، در حاشیه دارای دندانه‌های نامرتب مضاعف، به رنگ سبز مات و متمایل به سفید است و در پایین باریک شده و منتهی به دمبرگ، نسبتاً بلند، دارای رگه‌های برجسته موازی، تخم مرغی یا بیضی شکل، برگشته و کمی بلندتر از کاسه گل؛ صورتی یا ارغوانی، به ندرت سفید یا متمایل به زرد، به صورت خوشه، براکته‌ها باریک و نخی شکل و قابل دید، کاسه گل به طول ۱4 تا ۱8 میلی‌متر با تقسیمات پردار (پوشیده از کرک‌های بلند)، تیره، در پایین سر نیزه‌ای و باریک و در بالا باریک درفشی می باشد. چای کوهی از نظر طب سنتی ایران طبع گرم و خشک دارد. این گیاه با نام های چای چوپان و چای پشمی نیز شناخته می شود و در زبان آذری به این گیاه توکلیجه می گویند.

پراکنش عمومی: اروپا و آمريكاي شمالي

پراکنش در ایران: اين گياه پراکندگي وسيعی در غالب نواحي ايران مانند گرگان، مازندران، آذربايجان، همدان، اصفهان، اراک، خر م آباد، کرمانشاه، بختياري، فارس، خراسان، ارتفاعات البرز و اطراف تهران، گيلان و ... دارد.

بخش های مورد استفاده: گل و برگ

ترکیبات شیمیایی: محتوی پلی فنول ها،تانن ها، فلاونوئیدها، ایریدوئیدها، اسید لوگانیک و فنیل اتانوئید گلیکوزیدها، ترپنوئیدها، استروئیدها و دی ترپن ها است. اسانس این گیاه شامل ترکیبات اصلی ژرماکرین D ، بتافلاندرن، بتاپینن، میرسن، آلفاپینن، بتااوسیمن، گامامورولن و اگنول می باشد.

خواص درمانی: ضد التهاب، ضد درد به ویژه دردهای مفصلی و روماتیسمی، شستشوی مجرای ادراری (کلیه و مثانه)، ضد باکتری، آنتی اکسیدان، سایتوتوکسیک، ضد آرتریت، ضد اضطراب، سقط آور، تسکین سردرد و سرگیجه و دردهای عصبی، درمان آسم، درمان کننده بیخوابی، ضد کرم معده و روده، مسكّن براي ناراحتي هاي گوارشي، رفع کم خونی، التيام زخم ها و درمان سوختگي ها

اشکال دارویی: جوشانده، دم کرده، پودر، ضماد

ملاحظات: مصرف این گیاه به دلیل اثرات قاعده آور در دوران بارداری مجاز نمی باشد و باعث سقط جنین در زنان باردار می شود. 

ارتباط با ما

آدرس: کرمانشاه - شهرک صنعتی بیستون-بلوار دکتر کرمانشاهی- خیابان صنعت۲-واحد ۷

کدپستی:                                       :۶۷۴۴۱۳۱۷۵۹     

خط ثابت:                                    ۳۷۱۰۸۳۷۳ -۰۸۳

همراه:                                             ۰۹۱۸۷۲۱۱۱۸۱

ایمیل:                               این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ساعت کاری:                           شنبه تا چهارشنبه۱۶-۸

فکس:                                   ۰۸۳۳۷۲۲۵۴۹۴

شبکه های اجتماعی

بارگیری 2 بارگیری  

 

گالری هالیکوک