گل گاو زبان

خانواده: Boraginaceae

مشخصات: گیاهی است علفی، پوشیده از کرک های ریز، دارای ریشه دوکی شکل و ساقه ای افراشته که ارتفاع آن تا حدود 70 سانتی متر می رسد. برگ ها کامل بوده برگ های پایینی تخم مرغی، سر نیزه ای، نوک تیز و دمبرگ دار هستند در حالی که برگ های راس گیاه بدون دمبرگ می باشند. گل ها در گل آذین گرزن قرار داشته و دارای کاسه ای با کرک های ریز و لوب های سرنیزه ای و نوک تیز هستند. جام گل دارای 5 لوب بوده، معمولا به رنگ آبی روشن و گاهی اوقات ارغوانی است. میوه گیاه به صورت فندقه خشن و سخت می باشد این گیاه در اروپا به صورت خودرو در زمین های بایر، کنار جاده ها و در میان سنگلاخ ها رویش داشته، در  پایان تابستان جمع آوری می گردد.

پراکنش عمومی: شرق، جنوب و مرکز اروپا، شمال آفریقا، سوریه، آناتولی، قفقاز، کردستان عراق، ایران، افغانستان، ترکمنستان و پاکستان

پراکنش در ایران: گلستان، مازندران، آذربایجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، فارس (علاوه بر گونه اصلی زیر گونه های گیاه نیز در ایران می رویند).

بخش های مورد استفاده: گیاه کامل

ترکیبات شیمیایی: سینوگلوسین، کنسولیدین، تانن، املاح ، ترکیبات رنگی

خواص درمانی: ضد سرفه، معرق، تصفیه کننده خون، مدر

اشکال دارویی: دم کرده، تنتور، شربت، عصاره روان

ملاحظات: ضماد حاصل از پودر این گیاه در نواحی دچار التهاب به کار می رود. از ریشه ی این گیاه نوعی رنگ قرمزبه  دست می آید . توصیه می گردد که میزان استفاده از این گیاه در حد مجاز باشد زیرا مصرف بیش از حد آن به علت وجود سینوگلوسین عوارض فلج کننده دارد.

ارتباط با ما

آدرس: کرمانشاه - شهرک صنعتی بیستون-بلوار دکتر کرمانشاهی- خیابان صنعت۲-واحد ۷

کدپستی:                                       :۶۷۴۴۱۳۱۷۵۹     

خط ثابت:                                    ۳۷۱۰۸۳۷۳ -۰۸۳

همراه:                                             ۰۹۱۸۷۲۱۱۱۸۱

ایمیل:                               این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ساعت کاری:                           شنبه تا چهارشنبه۱۶-۸

فکس:                                   ۰۸۳۳۷۲۲۵۴۹۴

شبکه های اجتماعی

بارگیری 2 بارگیری  

 

گالری هالیکوک