سرخارگل

1.مشخصات گیاهی:

نام علمی: Echinacea purpurea

خانواده: Asteraceae

معرفی و گیاهشناسی

سرخارگل گیاهی است علفی و چندساله با ارتفاع 50-90 سانتی متر و دارای ساقه ای افراشته می باشد. سرخارگل بومی آمریکا شمالی است. گونه های مختلف سرخارگل در طول رویش به نور کافی و هوای نسبتا گرم نیاز دارند. نام جنس اکیناسه از کلمه یونانی اکینو به معنی خارپشت گرفته شده است که نشان دهنده خاردار بودن گل های این گیاه است. پیکره رویشی و ریشه این گیاه حاوی مواد موثره می باشد. اجزای فعال و مهم شاخساره سرخارگل شامل عصاره (مشتقات اسید کافئیک ازجمله اسید شیکوریک، اسید کافتاریک، اسید کلروژنیک، اکیناکوزید و سینارین) و اسانس (جرماکرن دی، بتاکاریوفیلن و هومولن) است. مواد موثره موجود در ریشه و پیکر رویشی گونه‌های مختلف سرخارگل خاصیت ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروسی داشته و از آن‌ها داروهای پیشگیری کننده و همچنین معالجه کننده سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی تهیه می‌شود. مواد موثره گونه‌های مختلف سرخارگل همچنین با افزایش تولید ایمونوگلوبولین در خون سبب تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شوند.

بخش های قابل مصرف

قسمت های هوایی و ریشه، اندام دارویی گیاه را تشکیل می دهند.

2.خواص و مواد موثره:

این گیاه در بهبود علائم سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی بدن کاربرد دارد و دارای خواص ضد التهابی و بهبود دهنده زخم، سرفه، برونشیت و عفونت های ریوی می باشد.

مهمترین مواد موثره:اسید شیکوریک، اسید کلروژنیک، اکیناکوزید و سینارین

3 . مزیت های کشت در هالیکوک

الگوی کاشت مناسب، استفاده از روش آبیاری قطره ای و کمترین میزان استفاده از سموم شیمیایی

  1. کاربرد در صنعت

از قسمت‌های مختلف سرخارگل اعم از ریشه و اندام‌های هوایی سرخارگل به‌ طور گسترده‌ در صنایع داروسازی برای پیشگیری و بهبود عفونت‌های باکتریایی و ویروسی به ویژه سرماخوردگی و آنفلوانزا و نیز به عنوان تقویت‌ کننده سیستم ایمنی و افزایش دهنده قدرت دفاعی بدن استفاده می‌شود.

ارتباط با ما

آدرس: کرمانشاه - شهرک صنعتی بیستون-بلوار دکتر کرمانشاهی- خیابان صنعت۲-واحد ۷

کدپستی:                                       :۶۷۴۴۱۳۱۷۵۹     

خط ثابت:                                    ۳۷۱۰۸۳۷۳ -۰۸۳

همراه:                                             ۰۹۱۸۷۲۱۱۱۸۱

ایمیل:                               این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ساعت کاری:                           شنبه تا چهارشنبه۱۶-۸

فکس:                                   ۰۸۳۳۷۲۲۵۴۹۴

شبکه های اجتماعی

بارگیری 2 بارگیری  

 

گالری هالیکوک