اوکالیپتوس

11       

 

خانواده:  Myrtaceae

مشخصات: درختی بزرگ با تنه ای صاف است و پوست آن به آسانی و به صورت ورقه ورقه می افتد.برگ های جوتن به رنگ سبز متمایل به خاکستری بوده و متفاوت از برگ های بالغ هستند. این برگ ها متقابل و بدون دمبرگ می باشند، ولی برگ های بالغ که روی انشعابات مسن تر قرار دارند، متناوب و دارای دمبرگ محکمی هستند؛ این نوع برگ ها داسی شکل و با قاعده ی نامتقارن می باشند. گل ها دارای تعداد بسیار زیادی پرچم و فاقد دمبرگ بوده، کاسه ی استکانی داند. کاسه دارای 4 رگه ضخیم است و توسط غشایی در بر گرفته می شود که هنگام توسعه ی گل همانند یک درپوش می افتد. میوه کپسول، چرمی، مشخص و دارای تعداد بسیار زیادی دانه می باشد. منشا این گیاه تاسمانی است و در سایر مناطق دنیا سازگار شده است. این گیاه در جنوب اروپا به وفور کاشته   شود. بخش های دارویی گیاه طی ماه های تیر تا مهر برداشت می شود.

 پراکنش عمومی : بومی استرالیا و تاسمانی است و در سایر نقاط به صورت کاشته شده یافت می شود.

پراکنش در ایران: بومی ایران نیست و در مناطق گرمسیر خوزستان، فارس، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان و مازندران به صورت کاشته شده وجود دارد.

بخش های مورد استفاده: برگ های بالغ فاقد دمبرگ

ترکیبات شیمیایی: اسانس (حاوی بیش از 80 درصد اکالیپتوس، و نیز برخی آلدئیدها، هیدروکربن ها، پینن، کامفن و آزولن است)، تانن و رزین

خواص درمانی: ضد التهابی و مسکن درد مفاصل، ضد عفونی کننده سینه و ضد برونشیت، رفع شوره سر، آنتی سپتیک

اشکال دارویی: دم کرده، استشاقی، عصاره مایع، تنتور

ملاحظات: گل های این گیاه جاذب زنبور است و از این رو توسط زنبورداران پرورش می یابد. مصرف بیش از حد اکالیپتوس ممکن است باعث ورم معده و روده و سردرد، ورم کلیه، پیدایش خون در ادرار و پایین آمدن فشار خون شود. همچنین مصرف خیلی زیاد اکالیپتوس موجب فلج دستگاه تنفسی، خفگی و مرگ می‌شود.  

پرسش و پاسخ

پرسش های گذشته

آویشن
ایا گل آویشن خواص و مواد موثره دارد یا برگ آن؟...
Posted on چهارشنبه, 22 می 2019
ارتیشو
سلام موارد مصرف ارتیشو چیست؟...
Posted on سه شنبه, 09 آوریل 2019
ارتیشو
با سلام اگه ممکنه طریقه مصرف ارتیشو رو رو سایت قرار بدید. ممنون...
Posted on سه شنبه, 09 آوریل 2019
گیاهان دارویی
با سلام و احترام. سرخارگل برای ضدعفونی کردن کدامیک از اعضای بدن مورد استفاده قرا...
Posted on شنبه, 06 آوریل 2019
?>