افدرا (ریش بز)

144056 22

 

خانواده: Ephedraceae

مشخصات: گیاهی بوته ای از تیره گل سرخیان، بالا رونده یا خزنده با ارتفاعی در حدود یک و نیم متر، شاخه های خوابیده و بسیار سبز است که به شکل دسته های کاکلی شکل با انتهای برگشته مشاهده می شوند. برگ های این گیاه نوک تیز و در قاعده کمی به هم متصل بوده و گل ریش بزی به رنگ سفید و به صورت مجتمع و میوه آن به شکل گوشتی، قرمز رنگ و شیرین می باشد. این گیاه در ماه های بهمن و اسفند به گل نشسته و معمولا در کنار چشمه ها و چمنزارهای می روید .

پراکنش عمومی: روسیه، شمال شرق چین، شمال اروپا، بخش های مرکزی آفریقا، قسمت های غربی آسیا، قسمت هایی از آمریکا

پراکنش در ایران: اغلب در مناطق خشک و نیمه خشک ایران می روید.

بخش های مورد استفاده: شاخه های کوچک، میوه، ریشه

ترکیبات شیمیایی: این گیاه به مقدار زیادی حاوی آلکالوئید است که مهم ترین آن ها شامل افدرین، متانوپرولین، سودوافدرین و ترکیبات کینورنات ها است. از سایر آلکالوئیدهای این گیاه می توان نورافدرین، نورسودوافدرین، متیل افدرین و متیل سودوافدرین را نام برد. به علاوه حاوی تانن ،ساپونین و املاح معدنی مختلفی از جمله کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم و منگنز می باشد.

خواص درمانی: ضد اسپاسم، افزایش دهنده تعریق بدن، ادرار آور، ضد باکتری، ضد ویروس، مؤثر در لرزش و تشنج و سرگیجه و سردرد و اضطراب و بی خوابی، درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و رفع گرفتگی و کیپ شدن بینی و همچنین برونشیت، موثر بر سیستم قلبی- عروقی، سیستم تنفسی و سیستم عصبی مرکزی، کاهش میل به سیگار، افزایش انقباضات رحمی

اشکال دارویی: جوشانده، قرص، قطره ، پماد

ملاحظات: افدرا سمی و مخدر می باشد و در استفاده از آن باید احتیاط شود.

  1. Ying-Mei L. - Shuenn-Jyi S.H. Determination of ephedrine alkaloids by capillary electrophoresis. Chromatography - ۱۹۹۲ - ۶۰۰ (۲): ۳۷۰-۳۷۲.
  2. Ma G - Bavadekar SA - Davis YM - Lalchandani SG - Nagmani R - Schaneberg BT - et al. Pharmacological effects of ephedrine alkaloids on human alpha(۱)- and alpha(۲)-adrenergic receptor subtypes. J Pharmacol Exp Ther. ۲۰۰۷;۳۲۲ (۱): ۲۱۴-۲۱.
  3. Aghdasi, M., Mofid Bojnoordi, M., Mianabadi, M., & Nadaf, M. (2016). Chemical components of the Ephedra major from Iran. Natural product research, 30(3), 369-371.‏

پرسش و پاسخ

پرسش های گذشته

آویشن
ایا گل آویشن خواص و مواد موثره دارد یا برگ آن؟...
Posted on چهارشنبه, 22 می 2019
ارتیشو
سلام موارد مصرف ارتیشو چیست؟...
Posted on سه شنبه, 09 آوریل 2019
ارتیشو
با سلام اگه ممکنه طریقه مصرف ارتیشو رو رو سایت قرار بدید. ممنون...
Posted on سه شنبه, 09 آوریل 2019
گیاهان دارویی
با سلام و احترام. سرخارگل برای ضدعفونی کردن کدامیک از اعضای بدن مورد استفاده قرا...
Posted on شنبه, 06 آوریل 2019
?>